چای, چای سبز

چای سبز و چربی‌سوزی

چای سبز

تنها یک نوشیدنی طعم‌دار داغ نیست. ترکیبات زیست‌فعال (ترکیبات شیمیاییِ موجود در برخی غذاها که به سلامتی کمک می‌کنند، اما برای بدن ضروری نیستند) موجود در برگ‌های چای سبز در آب حل شده و به نوشیدنی نهایی منتقل می‌شوند. شما با نوشیدن یک فنجان چای سبز، مقدار فراوانی از ترکیبات مفید را دریافت خواهید کرد.

معروف‌ترین ترکیب زیست‌فعال موجود در چای سبز، کافئین است. میزان کافئین موجود در یک فنجان چای سبز (۲۴ تا ۴۰ میلی‌گرم) کمتر از کافئین موجود در یک فنجان قهوه (۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم) است. ولی همین مقدار کافئین چای سبز نیز تأثیرات خود را برجای می‌گذارد. کافئین یک محرک شناخته‌شده است که براساس مطالعات مختلف به چربی‌سوزی و بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

اما تأثیرات درخشان چای سبز به‌خاطر آنتی‌اکسیدان‌هایی به‌نام «کاتچین‌ها» است. مهم‌ترین کاتچین موجود در چای سبز، اپی‌گالوکاتچین گالات (EGCG) نام دارد. این ماده میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد.

تأثیرات مفید چای سبز هم در نوشیدنی چای سبز و هم در مکمل‌های محتوی عصاره‌ی چای سبز مشاهده شده است. در بیشتر مطالعات از عصاره‌ی چای سبز استفاده شده است.

 

چای سبز و کمک به تجزیه‌ی سلول‌های چربی

برای چربی‌سوزی باید ابتدا سلول‌های چربی شکسته شده و وارد جریان خون شوند. ترکیبات فعال موجود در چای سبز می‌توانند با افزایش تأثیرات برخی هورمون‌های چربی‌سوز، باعث شکستن چربی‌ها شوند.

مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز یا اپی‌گالوکاتچین گالات می‌تواند آنزیم تجزیه‌کننده‌ی هورمون نوراپی‌نفرین را مهار کند. با مهار این آنزیم، میزان هورمون نوراپی‌نفرین افزایش می‌یابد. دستگاه عصبی به‌کمک این هورمون به سلول‌های عصبی پیام می‌دهد که تجزیه بشوند. بنابراین با افزایش میزان نوراپی‌نفرین سلول‌های چربی با شدت بیشتری تجزیه می‌شوند.

کافئین و اپی‌گالوکاتچین گالات (که هر دو در چای سبز یافت می‌شوند) احتمالا تأثیر هم‌افزایی بر یکدیگر دارند.

همه‌ی اینها باعث افزایش تجزیه‌ی سلول‌های چربی می‌شود. درنتیجه چربی در جریان خون آزاد شده و دردسترس سلول‌هایی (مانند سلول‌های عضلات) قرار می‌گیرد که به آن نیاز دارند.

 

چای سبز و چربی‌سوزی در حین تمرینات ورزشی

اگر به محتویات بیشتر مکمل‌ها و خوراکی های چربی‌سوز و کاهش وزن نگاه کنید، احتمالا ماده‌ای از چای سبز را در آن مشاهده می‌کنید. این امر به آن خاطر است که تأثیر چای سبز در چربی‌سوزی به‌خصوص در حین تمرینات ورزشی بارها به اثبات رسیده است.

در مطالعه‌ای، مردانی که علاوه‌بر انجام تمرینات ورزشی، عصاره‌ی چای سبز مصرف کردند، نسبت به کسانی که این عصاره را مصرف نکردند، ۱۷٪ بیشتر چربی سوزاندند.

مطالعه‌ی ۸ هفته‌ای دیگری نشان داد که چای سبز چربی‌سوزی را چه در زمان ورزش و چه در زمان استراحت افزایش می‌دهد.

چندین مطالعه‌ی دیگر نیز از این تأثیر چای سبز حمایت می‌کنند و نشان می‌دهند که چای سبز با افزایش چربی‌سوزی به کاهش چربی بدن در درازمدت کمک می‌کند.

 

چای سبز و میزان سوخت‌وساز بدن

چای سبز با افزایش میزان سوخت‌وساز باعث می‌شود بدن‌تان کالری بیشتری بسوزاند. حتی در زمان خواب یا نشستن سلول‌های بدن‌مان میلیون‌ها مسئولیت را انجام می‌دهند که به انرژی نیاز دارند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که چای سبز باعث افزایش کالری‌سوزی حتی در زمان استراحت می‌شود. در بیشتر مطالعات افزایش ۳ تا ۴ درصدی کالری‌سوزی و در برخی از آنها افزایش ۸ درصدی مشاهده شد. برای کسی که در روز ۲۰۰۰ کالری می‌سوزاند، ۳ تا ۴ درصد کالری‌سوزی بیشتر معادل ۶۰ تا ۸۰ کالری است. این مقدار افزایش کالری‌سوزی همان چیزی است که احتمالا از یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین انتظار دارید.

 

چای سبز و کاهش مصرف کالری

ممکن است چای سبز با کاهش اشتها به لاغری کمک کند. درنتیجه خواهید توانست بدون تلاش اضافی به‌طور خودکار کالری کمتری مصرف کنید. چندین مطالعه تأثیر چای سبز را بر اشتها بررسی کرده‌اند، ولی نتایج حاصل متناقض بود.

همچنین برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان داد که چای سبز می‌تواند جذب چربی از غذاها را کاهش بدهد، ولی این نتایج در انسان‌ها تأیید نشده است.

درمجموع به‌نظر می‌رسد تأثیر چای سبز به‌طور عمده ازطریق افزایش کالری‌سوزی است. چای سبز باعث می‌شود چربی بیشتری بسوزانیم و بر کاهش اشتها و کاهش غذای مصرفی‌مان در روز تأثیر چشمگیری ندارد.

 

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *