چای, چای سبز

فروش چای،چگونه چای سبز دم کنیم

چگونه چای سبز دم کنیم

چای سبز یک نوشیدنی فوق العاده مغذی با خواص آنتی اکسیدان و thermogenic است. انتقال عادات نوشیدن چای سبز از شرق دور به غرب، سهم مهمی در موفقیت تجاری کشورهایی چون ژاپن و چین داشته است.

چای سبز و فرهنگ نوشیدن آن سال ها پیش از طریق ژاپنی ها و چینی ها وارد آمریکا و اروپا شد.با اینکه خیلی دیرتر به ایران وارد شد اما میبینیم که الان چای سبز در ایران طرفداران خیلی زیادی دارد.

 

برای اینکه از عطر و طعم واقعی چای سبز لذت ببرید سه چیز نیاز است:

۱. چای سبز با کیفیت

۲. قوری یا چای ساز درست

۳. دم کشیدن صحیح چای

تماس با هوا در طراوت چای بسیار تاثیر گذار است به همین دلیل بسته بندی چای سبز باید بصورت بسته بندی تحت خلا انجام شود. معمولا انقضای چای سبز بعد از باز شدن بسته کمتر از ۳ماه یا در برخی بسته بندی ها ۲و۳ هفته است. البته تاریخ تولید مهم است نه تاریخ انقضا! در مورد کشور تولید کننده هم معمولا چای سبز کشور چین ترجیح داده می شود.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

– حضور دانه های کوچک چای بین برگ چای سبز که در تصویر زیر میبینید نشانگر کیفیت پایین نیست، بلکه تنها نشان دهنده این است که چای سبز یک طعم شیرین دارد.بهتر است بدانید که قندها و اسیدهای آمینه در ساقه های چای وجود دارد.

برگ های چای سبز خشک و یا تیره نیز نشان دهنده ی کیفیت چای سبز است.

– نوع دیگری از چای سبز قنچه های کوچک تشکیل شده با کنار هم چیدن دو یا سه برگ برگ چای که به شکل یک غنچه خشک شده اند و به راحتی در آب باز میشوند.

 

نحوه دم کردن چای سبز:

روش آماده کردن چای سبز از قدیم اینگونه بوده است که برگ چای را در یک قوری یا چای ساز قرار میدهند و آب گرم به برگ چای اضافه می کنند و برای مدت زمان مشخص میگذارند تا دم بکشد.اما این روش کلی بوده و نحوه ی آماده سازی چای سبز با توجه به عواملی مانند آداب و رسوم محلی، سلیقه شخصی، مناسبت، زمان روز یا فصل متفاوت است. در زیر تعدادی از نکات کلیدی برای کمک به تهیه چای سبز خوشمزه و توضیح روش های استاندارد برای اینکه چگونه چای سبز دم کنیم آماده شده است.

 

به طور کلی :

هنگام تهیه چای، نوع استفاده از آب، دمای آب، زمان دم کشیدن و میزان استفاده از برگ چای بعضی از نکات اصلی در تعیین عطر و طعم چای است.

 

انتخاب آب مناسب جهت دم کشیدن صحیح چای سبز:

به طور کلی، بهترین نوع آب برای استفاده در چای سبز، آب نرم است (کم کلسیم و سایر مواد معدنی) که اسیدی نیست. در صورت استفاده از آب شیرین بهتر است ابتدا آن را جوش بگذارید تا بوی کلر را بردارید.

 

نکته:

استفاده از آب معدنی بطری(آب سخت) برای دم کردن چای سبز به دلیل وجود مقدار زیاد کلسیم و منیزیم باید اجتناب شود.

رابطه دما و عطر و طعم در دم کردن صحیح چای سبز:
اگر دمای آب خیلی زیاد باشد، چای خیلی تلخ شده و مقدار زیادی از عطر لطیف خود را از دست خواهد داد. اگر دمای آب خیلی پایین باشد، عطری که در برگ‌های چای است به طور کامل استخراج نخواهد شد.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

در مورد آماده کردن چای سبز آب باید حدود ۶۰ الی ۸۰ درجه باشد.میتوانید آب را بعد از جوشیدن به مدت ۳,۴ دقیقه کنار بگذارید تا به دمای مورد نیاز برای دم کردن چای سبز برسد.

دمای آب نقش مهمی در تعیین طعم و عطر چای دارد، و انواع مختلف چای نیاز به دمای متفاوت آب دارند. این به این علت است که اجزای مختلف چای در دماهای مختلف حل می شوند. اجزای ریسمانگری (catechins) در دماهای بیش از ۸۰ درجه سانتیگراد کشیده می شوند، در حالی که اجزای طعم (اسید آمینه) نیاز به دمای پایین تر حدود ۵۰ درجه سانتیگراد را برای حل شدن نیاز دارند. به همین دلیل، اگر کسی بخواهد Sencha درست کند درجه حرارت حدود ۷۰ درجه سانتیگراد توصیه می شود، در حالی که برای Gyokuro، دمای پایین توصیه می شود

نکته:

یکی از بزرگترین اشتباهات نوشیدن چای سبز در آشپزخانه ما استفاده از آب جوش در تهیه چای است.

همچنین، به جای ریختن آب گرم بر روی برگ های چای خشک، شما باید آخرین چای را قبل از دم کردن خود اضافه کنید.

 

زمان مورد نیاز جهت دم کشیدن چای سبز:

چای سبز به زمان زیادی برای دم کشیدن نیاز ندارد. بالعکس، در صورتی که زمان دم کشیدن خیلی طولانی باشد، باعث تلخ شدن طعم چای و از بین رفتن طعم متعادل آن خواهد شد. توصیه می‌شود که چای بین ۱ تا ۳ دقیقه دم بکشد. برای دم کشیدن چای سبز ژاپنی معمولاً بین ۱ تا ۲ دقیقه زمان کافی است،ولی چای سبز چینی بین ۲ تا ۳ دقیقه زمان نیاز دارد. البته زمان دم کشیدن باید با دمای آب تنظیم شود. دمای آب پایین تر، زمان دم کشیدن بیشتر.

 

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *