چای, چای سیاه

خاصیت چای سیاه برای پوست و مو

فواید چای سیاه

چای سیاه به دلیل مزایا سلامتی آن، یک انتخاب مناسب برای آن است که به رژیم غذایی اضافه شود. با توجه به اکسیداسیون زیاد، چای سیاه نسب به دیگر همتایان خود طعم و کافئین بیشتری دارد. علاوه بر این طعم چای سیاه نسبت به دیگر انواع چای برای مدت بیشتری ماندگار است. مزایای سلامتی چای سیاه به شرح ذیل می باشد:

 

تحقیقات ثابت کرده است

که مصرف چای سیاه مشکلات قلبی و عروقی را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان ها مانند فلاونوئید ها در چای سیاه اکسید شدن کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد و از آسیب زدن به جریان و عروق دیوار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری می کند. در واقع مصرف چای سیاه باعث معکوس کردن بیماری انسداد شریان می شود که به نام اختلال در عملکرد اندوتلیال شناخته می شود. این اختلال همچنین به دیگر بیماری های انسداد نیز هدایت می شود. فلاونوئید ها چای سیاه باعث بهبود اتساع عروق خونی و کاهش لخته شدن خون می شود. پلی فنول و منگنز موجود در چای سیاه خطر ابتلا به عروق کرونر قلب را با کمک به عملکرد عضلات قلب کاهش می دهد.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

انسان برای مبارزه با باکتری ها و ویروس که می تواند سبب انواع بیماری باشند به سیستم ایمنی قوی لازم دارد. چای سیاه حاوی ماده ای به نام “تانن” است که توانایی مبارزه با ویروس هایی همچو آنفلوانزا، اسهال خونی، هپاتیت، سرماخوردگی دارد. یک تانن به نام کاتچین وجود دارد که به سرکوب تومورها کمک می کند. آنتی ژن های alkylamine در چای سیاه سیستم ایمنی بدن را قوی می کند. نوشیدن ۳ یا ۴ فنجان چای سیاه در روز به کاهش التهاب و ازبین بردن پاتوژن های مضر کمک می کند.

 

جلوگیری از سرطان:

آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول ها در چای سیاه در جلوگیری از تشکیل مواد سرطان زا در بدن کمک می کند و در نتیجه از سرطان های خاص مانند سرطان های تخمدان، ریه، پروستات، مثانه پیشگیری می کند. مطالعات نشان داده است که چای سیاه در جلوگیری از سرطان معده، پروستات و سینه موثر است. چای سیاه حاوی ترکیبی به نام TF-2 است که مسئول مرگ برنامه ریزی شده سلولهای سرطانی(آپوپتوز) است در حالی که سلولهای نرمال بدون تاثیر باقی می مانند. علاوه بر این چای سیاه همچنین می توانند خطر ابتلا به سرطان دهان را در افرادی که سیگار می کشند یا از محصولات دیگر تنباکو استفاده می کنند را کاهش دهد. چای سیاه همچنین از سرطان با مهار تشکیل و رشد تومورهای بدخیم، جلوگیری می کند.

 

آنتی اکسیدان کاتچین موجود در چای سیاه

به کاهش سرطان دهان کمک می کند. پلی فنول و تانن به عنوان آنتی بیوتیک عمل می کنند، در نتیجه باکتری هایی که موجب پوسیدگی دندان می شوند را مهار می کنند. چای سیاه حاوی فلوراید است که با بوی بد دهان مبارزه می کند و از پوسیدگی دندان به واسطه ریشه کن کردن باکتری های مضر از حفره های دهان جلوگیری می کند. مصرف روزانه دو فنجان چای سیاه حدود ۱.۵ میلی گرم فلورید فراهم می کند.

چای سیاه نسبت به قهوه کافئین کمتری دارد. مقدار کم کافئین باعث جریان بهتر خون در مغز بدون تحریک قلب و افزایش هوشیاری ذهنی و تمرکز می شود. اسید آمینه L-theanine موجود در چای سیاه می تواند به آرامش و تمرکز کامل بر روی کارها کمک کند. یافت شده است که مصرف ۴ فنجان چای سیاه در روز برای یک ماه باعث کاهش سطح هورمون استرس، کورتیزول، می شود. کافئین موجود در چای سیاه باعث افزایش حافظه می شود و مطالعات نشان داده اند که مصرف چای سیاه به صورت منظم باعث محافظت در برابر بیماری پارکینسون می شود.

 

تانن در چای سیاه

هضم بسیاری مفید است. این تانن با داشتن یک اثر درمانی به مبارزه با بیماری های معده و روده کمک می کند. علاوه بر آن بر اعمال ضد اسهالی تاثیر می گذارد و به کاهش فعالیت روده کمک می کند. پلی فنول ها به کاهش التهاب روده در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

مواد شیمیایی گیاهی قوی موجود در چای سیاه به تقویت استخوان ها و بافت های پیوندی کمک می کند. در واقع تحقیقات ثابت کرده است که مصرف کنندگان چای سیاه استخوان های سالم تری دارند.

با توجه به کافئین، چای سیاه یک نوشیدنی انرژی زا است که باعث افزایش بهره وری می شود. کافئین، هنگامی که در حد اعتدال باشد، به عنوان یک محرک با افزایش عملکرد مغز و هوشیاری عمل می کند. در واقع، اثر تحریک کافئین در چای سیاه بیشتر از قهوه و نوشابه است. چای سیاه دارای ترکیب دیگری به نام ‘تئوفیلین’ که باعث تحریک سیستم تنفسی، قلبی و کلیه ها می شود . که این ترکیبات در حفظ سیستم قلبی عروقی سالم موثر می باشند.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

به دلیل آنکه چای سیاه سدیم، چربی و کالری بسیاری کمی دارد، می تواند برای افرادی که تمایل به کاهش وزن و یا ماندن در وزنی ایده ال دارند، کمک کند. می تواند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی ها و نوشابه های ناسالم که سدیم و چربی زیادی دارند باشد. چای سیاه فعالیت های متابولیت را افزایش می دهد و باعث کاهش وزن می شود.

چای سیاه در کاهش سطح تری گلیسیرید موثر است. و می تواند LDL یا کلسترول بد را کاهش می دهد بنابراین خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. نوشیدن چند فنجان چای سیاه در روز عملکرد شریان ها را بهبود می بخشد و اجازه نمی دهد در آنها کلسترول ایجاد شود.

 

سایر فواید:

آنتی اکسیدان کاتچین عروق خونی را تقویت کرده و تانن مقاومت بدن در مقابل عفونت های مختلف را افزایش می دهد. علاوه براین چای سیاه پاسخ های آلرژیک را مهار می کند، رشد تومور را به تاخیر می اندازند و حتی دیابت را نیز به تاخیر می اندازد.

 

فواید چای برای پوست و مو

پیشگیری از عفونت های پوستی

پوست، بزرگترین عضو بدن است، اما از آنجا که بسیار ظریف است به مراقبت بیشتری نیاز دارد. کاتچین و فلانوئیدهای موجود در چای، از عفونت های پوستی جلوگیری می کنند. بنابراین، اگر به عفونت های پوستی مبتلا هستید، علاوه بر مصرف داروها می توانید چای سیاه بنوشید.

 

کاهش پف زیر چشم ها

پف زیر چشم ها، یک مشکل اساسی برای زنان و مردان محسوب می شود، چرا که بر روی زیبایی تاثیر دارد و ممکن است به چین و چروک های زودرس منجر شود. برای کاهش پف چشم ها می توانید چای کیسه ای و یا پنبه ی آغشته به چای را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی چشم های خود قرار دهید.

 

پیشگیری از پیری زود رس

آنتی اکسیدان و پلی فنول های موجود در چای، پوست را در برابر پیری زود رس و چین و چروک ها محافظت می کند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که چای، بیان ژن هایی را که آنزیم های تجزیه کننده ی کلاژن را تولید می کند، کاهش می دهد. چای سیاه، نسبت به انواع چای ها، ماده ی ضد پیری موثرتری محسوب می شود.

 

محافظت از پوست در برابر اشعه های فرابنفش

اشعه های فرا بنفش، یکی از دلایل اصلی تغییر رنگ، سرطان و دیگر مشکلات پوستی می باشد. محققان به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن چای موجب محافظت از پوست و بهبود مشکلات پوستی حاصل از اشعه های مضر فرابنفش می شوند. برای تسکین پوست، علاوه بر نوشیدن چای، می توان آن را به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کرد.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

بهبود جوش های پوستی

برای درمان جوش های صورت، استفاده از گیاهان دارویی، بسیار موثر تر از مواد شیمیایی قوی و خشن است. ویژگی های آنتی اکسیدانی چای سیاه، موجب خارج شدن سموم از بدن و کاهش جوش ها می شود. شما می توانید یک تکه پنبه ی تمیز را به چای آغشته کرده، روی جوش های خود بگذارید تا در عرض چند هفته پوست شما عاری از هر گونه جوش شود.

 

پیشگیری از ریزش مو

چای، سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که رادیکال های آزاد را از بین می برد و استرس را کاهش می دهد. این دو عامل، عوامل مهمی در پیشگیری از ریزش مو محسوب می شوند. به علاوه، محققان ژاپنی بر این باورند که مصرف موضعی چای سیاه بر روی پوست سر، به رشد موها نیز می تواند کمک کند.

 

افزایش درخشندگی موها

چای سیاه، موجب افزایش درخشندگی و طراوت موهای شما می شود. پس از شستن موها با یک شامپوی ملایم، به عنوان آخرین آب کشی از چای استفاده کنید. این کار را به مدت چند هفته انجام دهید تا موهای شما درخشان تر و صاف تر شود.

 

به عنوان رنگ موی طبیعی

تون قرمز یا مشکی چای، یک رنگ موی طبیعی فوق العاده ایجاد می کند. می توانید حنا را با چای سیاه مخلوط کرده و آن را به خوبی بر روی سر خود بمالید. ۱ تا ۲ ساعت روی موهای خود بگذارید، سپس با یک شامپوی ملایم بشویید.

 

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *