چای, چای سیاه

آیا چای سیاه لاغر میکند

فلانوید های موجود در چای سیاه موجب کاهش وزن می شود

گروهی از آنتی اکسیدان های بر پایه گیاهی به نام فلاونوئیدها یا پلی فنل ها مسئول بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط با چای هستند. همه انواع چای از برگ های گیاه یکسانی تشکیل شده است که حاوی گروهی از فلاونوئیدها به نام کاتچین ها هستند. فلاونوئیدهای اصلی در چای سبز کاتچین ها هستند.

زمانی که برگ های چای بیشتر فراوری می شود تا به چای سیاه تبدیل شود، کاتچین ها تبدیل به فرم جدیدی از فلانویدها به نام تئافلاوین می شود. چای سیاه ممکن است مقدار کمی کایتچین را حفظ کند، اما فواید آن برای سلامتی مفید است.

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

 

تحقیقات منتشر شده تا کنون نشان می دهد که چای سیاه دارای خواص بالقوه برای کاهش وزن است. آنزیم گوارشی لیپاز در حیوانات آزمایشگاهی که فلاونوئیدهای چای سیاه مصرف می کنند، مهار می شود. از آنجا که چربی ها بدون لیپاز هضم نمی شوند، برخی از چربی های رژیمی به جای این که جذب شوند، از بدن حذف می شوند. هنگامی که موش آزمایشگاهی با رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می شود، حیواناتی که دوز بالاتری از پلی فنولهای چای دریافت می کردند، وزن بیشتری از گروهی که پلی فنول کمتری دریافت می کردند از دست می دهند.

محققان همچنین گزارش داده اند که مصرف انرژی و سوزاندن کالری، به طور قابل توجهی در موش های آزمایشگاهی پس از مصرف فلاوین های چای سیاه افزایش یافته است. اما آنها فقط از حیوانات آزمایشگاه استفاده می کنند. برای تعیین تاثیر چای سیاه بر کاهش وزن، تحقیقات بیشتر در افراد مورد نیاز است.

 

کافئین باعث افزایش میزان متابولیسم می شود

هنگامی که یک فنجان چای سیاه معمولی را می نوشیدید، ۳۰ تا ۸۰ میلی گرم کافئین دریافت خواهید کرد. بر طبق یک مطالعه در مجله اروپایی تغذیه بالینی در سال ۲۰۰۹، حدود ۵۰ میلی گرم کافئین کافیست مصرف شود تا میزان انرژی مورد نیاز بدن شما را در حالت استراحت افزایش دهد. در حالی که هیچ راهی برای تعیین اثر دقیق آن بر وزن بدن وجود ندارد، در ۱۲ مطالعه روی شرکت کنندگان، نشان داده شد کافئین متابولیسم پایه را ۶ درصد افزایش می دهد. کافئین همچنین لیپولیز را تسریع می کند – تخریب چربی های ذخیره شده – و باعث تحریک چرخه ای می شود که چربی ها را متابولیزه می کند.

کافئین ممکن است به کاهش وزن در مدت زمان طولانی کمک کند. از ۲۰۰۰ نفر مورد بررسی، نزدیک به ۵۰۰ نفر گزارش کردند که با موفقیت وزن خود را از دست دادند و آن را حفظ کردند؛ گروه کوچکتری که قهوه و نوشیدنی های کافئین دار بیشتری نسبت به دیگر شرکت کنندگان مصرف کردند. این بررسی در مجله تغذیه اروپا در ماه نوامبر ۲۰۱۵ گزارش داده شد. با این حال، این بررسی تنها نشان دهنده ارتباط است و اثبات کننده این که مصرف بیشتر کافئین اثرات مثبتی دارد نیست.

اکثر مردم با خیال راحت می توانند روزانه ۴۰۰ میلیگرم کافئین مصرف کنند که این یعنی ۵ تا ۱۳ فنجان چای سیاه است. توجه داشته باشید که اکثر محصولات مقدار کافئین هر فنجان را گزارش نمی کنند، بنابراین شما نمی دانید چای شما در مقدار پایین یا مقدار بالای کافئین قرار دارد. افرادی که نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارند و افرادی که ریتم قلب نامنظم، فشار خون بالا یا استرس بیش از حد دارند، ممکن است نیاز به مصرف کمتری کافئین از دستورالعمل مصرف عمومی داشته باشند.

 

چای سیاه مصرف کالری را کاهش می دهد.

با توجه به مزایای بالقوه پلی فنل ها و کافئین، مصرف چای سیاه به جای نوشیدنی های کالری دار به شما کمک می کند که وزن بیشتری از دست دهید. یک فنجان چای سیاه فقط ۲ کالری دارد حتی اگر یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید، هنوز هم ۲۳ کالری دارد. اگر شما هر نوع نوشیدنی شیرین دیگری را بنوشید، تغییر آن با چای سیاه، باعث کاهش قابل توجه کالری می شود. یک فنجان کولا شیرین دارای ۱۰۳ کالری می باشد، اما به یاد داشته باشید که یک میوه از سودا حاوی ۱۲ اونس است که ۵۲ کالری دیگر اضافه می کند. و اگر شما یک نوشابه بزرگ در رستوران محلی فست فود دریافت کنید، ۴۱۳ کالری مصرف خواهید کرد!

 

 

(برای خرید محصول بر روی چای کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *