برنج, برنج صدری, برنج هاشمی, محصولات لاهیج برن

برنج برای زخم معده

برنج برای زخم معده مفید است. این جمله ای است که شاید شما نیز شنیده باشید اما به صحت یا سقم آن شک دارید. برنج جز غذاهایی است که سهم عمده ای در سفره ی تمام مردم جهان دارد. بنابراین اگر برای بیماری های گوارشی همچون زخم معده موثر یا مضر باشد باید کاملا اطلاع رسانی شود. زخم معده یکی از بیماری های گوارشی است که در اثر الگوی نامناسب غذایی به وجود می آید. به همین جهت افرادی که مبتلا به این بیماری یا مستعد ابتلا هستند باید توجه ویژه ای بر روی برنامه غذایی خود داشته باشند.

در ادامه این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا برنج برای زخم معده اثردرمانی دارد یا خیر؟ پس با ما همراه شوید تا اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید. زیرا با توجه مصرف قابل توجه برنج از طرفی و الگوی زندگی های امروزی از طرف دیگر باید نقش این غله در درمان بیماری های گوارشی همچون زخم های معده مشخص شود.

معجزه ای به نام برنج برای زخم معده  

زخم معده جز بیماری هایی است که این روزها خیلی شنیده می شود. علت بروز این بیماری فشارهای عصبی، زیاد گرسنه ماندن، تغذیه غلط و… است. موضوعاتی که در شیوه زندگی امروز امری عادی و جا افتاده است. به همین جهت طبیعی است که شاهد رشد روز افزون مبتلایان به این بیماری باشیم. فست فودها از جمله غذاهایی هستند که می توانند روند ابتلا به زخم معده را سرعت دهند.

اگر مبتلا به یکی از زخم های معده شده اید باید الگوی غذایی خود را تغییر دهید. مصرف غذاهای سنگین می تواند بیماری شما را تشدید کند بنابراین باید مراقب تغذیه خود باشید. از جمله غذاهایی که در طب سنتی یا مدرن برای درمان این بیماری توصیه می شود برنج است. بله درست متوجه شدید. برنج برای زخم معده مفید است و می تواند به شخص بیمار کمک کند تا درد کمتری داشته و بهبود سریعتری را تجربه کند.

اگر با وجود بیماری زخم معده غذاهای سنگین مصرف کنید قطعا درد بیشتر را برای خود خریده اید. زیرا معده برای هضم غذا مجبور به ترشح اسید بیشتر می شود. همین امر زخم را تحریک و درد معده شما را چندین برابر می کند. اما برنج اینگونه نیست. بر خلاف تصور بسیاری که فکر می کنند برنج غذایی سنگین است کاملا برعکس، برنج یک وعده غذایی سبک و آسان هضم است.

برنج برای زخم معده یک توصیه اساسی است. چه پزشکان امروزی و چه پزشکان سنتی از این ماده غذایی به عنوان معجزه ای برای درمان این بیماری یاد می کنند. برنج باعث آرامش دستگاه گوارش شده و منجر به ترشح اسید نمی شود. این ماده غذایی از فیبر قابل توجهی برخوردار است از این رو در روده ها نیز به راحتی جذب و دفع می شود و از این لحاظ هم مشکلات کمتری برای دستگاه گوارش ایجاد می کند.

درست است که بخش عمده برنج را کربوهیدرات و نشاسته تشکیل می دهد اما بد نیست بدانید که کربوهیدرات ها نیز به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می شوند. نوع پیچیده به نسبت سنگین تر بوده و پروسه هضم سخت تری دارد اما نوع ساده به راحتی در معده تجزیه شده و به انرژی و دیگر اقلام تبدیل می شود. و باز هم باید بدانید که عمده کربوهیدرات های برنج از نوع ساده است. به همین جهت برنج برای زخم معده و درمان آن موثر است.

مصرف برنج به چه صورت برای زخم معده  مفید است؟

اگر زخم معده دارید در کنار مصرف غذاهایی همچون جو دوسر، گوشت پرندگان، عسل و… برنج را نیز در برنامه غذایی خود حتما قرار دهید. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که پخت برنج به چه صورت باشد تا برای زخم معده مفید واقع شود؟ پاسخ این است که تفاوتی ندارد. شما می توانید برنج را به صورت کته، آبکش، استانبولی و… پخته و مصرف کنید.

البته دقت داشته باشید که اگر می خواهید برنج را برای زخم معده و درمان آن مصرف کنید باید به سبکترین شکل ممکن باشد. به عنوان مثال اگر می خواهید استانبولی درست کنید سس برنج را خیلی سنگین نکنید و حتی المقدور از خوراکی هایی استفاده کنید که برای زخم معده ضرری ندارند. اما لازم به ذکر است که بهترین حالت آن است که برنج را به صورت سفید میل کنید. اگر آن را کته کنید که بسیار بهتر است. زیرا خواص آن بیشتر حفظ می شود.

برنج را با شیر درست کنید

یکی از بهترین متدهای درمان زخم معده استفاده از شیر در پخت برنج است. اگر دوست دارید به جای آنکه برنج را به صورت پلو و در کنار یک خورشت میل کنید با آن شیر برنج درست کنید. شیر برنج جز غذاهایی است که برای درمان زخم معده موثر است و خب همه می دانید که ماده اصلی آن برنج است که با شیر غنی تر می شود. اما متاسفانه ممکن است برخی از افراد علاقه ای خوردن شیربرنج نداشته باشند، جای نگرانی نیست برای آنها نیز یک پیشنهاد داریم.

اگر زخم معده دارید و می خواهید از اثرات درمانی برنج برای آن بهره ببرید هنگام پخت برنج به صورت کته یک لیوان آب را حذف کرده و به جای آن شیر بریزید. با این کار بدون آنکه طعم شیر چندان احساس شود از ویژگی های موثر مصرف برنج در کنار شیر بهره مند خواهید شد. این روش برای افرادی که علاقه ای به مصرف شیر برنج ندارند توصیه می شود.

مشتقات برنج هم برای درمان زخم های معده موثر است

نه تنها خود برنج بلکه مشتقات آن نیز برای زخم مفید است. از جمله می توان به آرد برنج اشاره نمود. اگر می خواهید برای درمان بیماری خود غذاهای سبک و درمانگر مصرف کنید فرنی را نیز مد نظر قرار دهید. فرنی از آرد برنج و شیر تهیه شده و یک میان وعده خوشمزه و دوست داشتنی است. علاوه بر طعم خوب این خوراکی برای درمان زخم معده نیز موثر واقع می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *