سبوس برنج, سبوس برنج, سبوس برنج گیلان, سبوس برنج گیلانی

سبوس برنج چیست؟سبوس برنج چگونه به دست میاید؟

تعریف سبوس برنج:

سبوسبرنج لایه های بیرونی دانه غلات است که شامل پوسته است وقتی برنج از لایه های خود جدا میشود بخشی از ارزش خود را از دست میدهد.

به طور کلی محصول برنج دارای فوایدی بسیار است که به بدن پروتئین‌های زیادی می رساند, وقتی لایه های ازبرنج را از آن جدا می کنند برنج سفید را به دست می‌آورند ارزش غذایی آن کاهش پیدا کرده.

همیشه لایه های اولیه برنج که پوسته آن است که ارزش غذایی بالایی دارد و سبوسبرنج یا نشاسته برنج را به وجود می آورد.

برنج قهوه ای چیست؟

برنجی که چند لایه از روی آن برداشته نشده باشد برنج‌قهوه‌ای نام دارد.وقتی لایه هایی از آن را جدا می کنند که به برنج سفید می رسند.

خاصیت سبوسبرنج در چیست؟

سبوس برنج سرشار از فیبر ویتامین های مختلف کلسیم و اسیدهای چرب ضروری است که برای بدن بسیار مفید است لایه های نازکی که بر روی برنج قرار دارد یا همان پوسته آن سبوس نامیده می شوند که ارزش غذایی بسیار بالایی را دارا می باشند و به سلامتی بدن کمک شایانی می کند.

زمانی که لایه های برنج از آن کنده میشوند و برنج سفید دست پیدا می‌کنیم تقریبا ویتامین در آن وجود ندارد اما لایه هایی که از آن جدا می‌شود ویتامین‌های سرشاری موجود است که به سلامت بدن بسیار کمک می کند.

لایه های برنج دارای دو پوسته سفت و محکم است وقتی پوسته اول برداشته می شود سبوس اصلی آن به دست می آید و وقتی لایه های بعدی آن برداشته می شود با برنج قهوه‌ای را مشاهده می‌کنیم.

فرق بین شلتوک برنج با سبوسبرنج در چیست؟

برای تمیز کردن برنج ابتدا برنج را در دستگاه شالیکوبی تمیز می‌کنند و پوسته های بیرونی آن را جدا میکند پوسته بیرونی برنج شلتوک نام دارد بوسه درونی برنجسبوس نامیده می شود.

طبع سبوس:

سبوس بسیار ویتامین دارد و به سالم ماندن بدن بسیار کمک می کند سبوسبرنج طبیعی متعادل دارد و تقریباً هم افراد گرم مزاج و هم افراد سرد مزاج می توانند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنند.

استفاده بیش از حد سبوس و خطرات آن:

بهتر است در مصرف سبوس برنج زیاده‌روی نشود
مصرف بیش از حد و غیر متعارف سبوس برنج باعث افزایش بیش از حد حرکات روده ناراحتی‌های معده و تولید گاز روده می شود افرادی که مشکلات گوارشی دارند مانند زخم های روده درد معده باعث هضم کند مواد غذایی در دستگاه گوارش می شود سبوسبرنج دارای فیبر بسیاری است به همین دلیل باعث کاهش اثر دارو می شود برای جلوگیری از این تداخل سبوس را با فاصله حداقل یک ساعت پس از خوردن دارو استفاده کنید تا اثر دارو را از بین نبرد.

سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون تن برنج در سراسر جهان برداشت می‌شود که بیشترین نوع مواد مغذی آن در سبوس و جوانه برنج نهفته است.
سبوس برنج در بیشتر کشورهای دنیا به عنوان یک وعده غذایی استفاده می شود طریقه مصرف آن به صورت برنج قهوه‌ای یا خود سبوس است.

فواید سبوس برنج:

فشار خون را کاهش میدهد برای پوست و مو بسیار مفید است.

به دلیل داشتن فیبر زیاد باعث لاغری میشود.

حافظه را تقویت می‌کند.

برای جلوگیری از سرطان بسیار مفید است.

یکی از عامل درمان دیابت به شمار می رود ارزش غذایی سبوسبرنج دارای چربی بسیار کم و کالری حدود ۲۴۶ است.

موارد استفاده سبوس برنج:

از سبوسبرنج میتوان نان شیرینی بیسکویت و کوکی های متفاوتی درست کرد.

همچنین از سبوسبرنج می توان برای سوخاری کردن مرغ و ماهی استفاده کرد سبوسبرنج در آش یا سوپ بسیار عالیست و باعث قوام زیاد این نوع غذاها می‌شود.

فروشگاه لاهیج برن

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *