سبوس برنج

رفع یبوست با مصرف بهینه سبوس

دکتر کوروش جعفریان در خصوص فرهنگ مصرف سبوس برنج در ایران یاد آور شد: «مصرف سبوس برنج در فرهنگ تغذیه ایرانیان وجود ندارد. برخی افراد به دلایل متفاوت از قبیل توصیه پزشک و یا توصیه تجربه‌ای دیگران تمایل به مصرف دارند.»

دکتر جعفریان در ادامه با توجه به ارزش تغذیه‌ای سبوس بیان کرد: «ارزش تغذیه‌ای برنج متوجه سبوس آن می‌شود. در صورت جدا نمودن سبوس از برنج ارزش تغذیه‌ای برنج از بین خواهد رفت.»

 

(برای خرید محصول بر روی سبوس برنج کلیک کنید)

 

سبوس برنج سرشار از ویتامینهای گروه (B)

این متخصص تغذیه با توجه به مغذی‌های ارزشمند موجود در سبوس برنج و میزان دریافتی‌های مفید آن اشاره نمود و افزود: «سبوس برنج شامل مغذی‌های ارزشمند ی است که در راس آن‌ها ویتامین‌های گروه (B) قرار دارند. سبوس شامل کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم می‌باشد. در صورت مصرف ۱۰۰گرم سبوس ۲۶۰-۲۷۰ کیلو کالری انرژی، ۱۳-۱۴ گرم پروتئین، ۲۰ میلی گرم آهن، ۱۵ گرم چربی را شامل می‌شود که این میزان بالای از چرربی است و حاوی حدود ۱۴۰۰ میلی گرم فسفر می‌باشد که این مقدار ۲ برابر نیاز یک فرد بالغ است.»

وی ادامه داد: «سبوس منبع غنی از آنتی اکسیدان است. ویتامین (E) موجود در آن به عنوان قوی‌ترین آنتی اکسیدان می‌تواند سلول‌های بدن را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت نماید و بسیاری از بیماری‌ها را کنترل نماید و ویتامین (E) بهترین نگهدارنده غشای سلول است.»

 

رفع یبوست با مصرف بهینه سبوس

دکتر جعفریان افزود: «سبوس و روغن آن می‌تواند بدن را در مقابل اشعه ماوراءبنفش محافظت نماید. با مصرف بهینه و مطلوب سبوس می‌توان از یبوست و مشکلات دفع بدن جلوگیری نمود. سبوس و روغن آن با افزایش حجم مدفوع و نرم کردن آن عمل دفع را بهبود می‌بخشند.»

 

چربی سبوس برنج، سزشار از امگا ۳ و ۶

وی در خصوص محتویات سبوس برنج افزود: «روغن موجود در سبوس ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی دارد. حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد این چربی، چربی اشباع نشده است که مصرف آن کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد. مصرف این چربی می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری نماید.»

این متخصص تغذیه به منع مصرف سبوس در بیماران کلیوی اشاره نمود و افزود: «سبوس برنج سرشار از فسفر و فیبر می‌باشد و بیمارن کلیوی به علت بالا بودن فسفر خون از مصرف آن منع می‌باشند.»

دکتر کوروش جعفریان متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پایان در خصوص نحوه مصرف سبوس به صورت دم کرده خاطر نشان کرد: «ماده غذایی که به صورت دم کرده مصرف شود بسیاری از خواص خود را از دست می‌دهد. ویتامین (B) موجود در سبوس برنج نسبت به دما حساس هستند و این امکان وجود دارد در اثر حرارت بسیاری از آن‌ها از بین بروند. حرارت فیبر ماده عذایی را به طور کامل از بین می‌برد.»

 

 

(برای خرید محصول بر روی سبوس برنج کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *