برنج

منبع مفید کربوهیدرات برای بدنسازان

کربوهیدرات

همان طور که میدانید بعد از پروتئین ها کربوهیدرات ها مهم ترین درشت مغذی ها به شمار می آیند که وظیفه تامین انرژی روزانه شما و کمک به انجام تمرینات سخت بدنسازی را بر عهده دارند، پس یک بدنساز حرفه ای همواره باید گزینه مناسبی از کربوهیدرات ها برای مصرف رزوانه و به خصوص وعده های قبل یا بعد تمرین خود داشته باشد

به طور کلی دو نوع کربوهیدرات وجود دارد : ساده و پیچیده و هر کدام از آنها در زمان‌های مخصوص به خود میتوانند شما را در رسیدن به اهداف خود یاری کنند.

 

کربوهیدرات

همان طور که مشخص میباشد کربوهیدرات های ساده سریع تر جذب بدن میشوند این نوع از کربوهیدرات‌های میتوانند سطح انرژی بدن را به سرعت افزایش دهند و از طرفی‌ دارای ارزش غذایی خاصی‌ نیز برای ماهیچه‌ها نیستند.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

یکی‌ دیگر از اسم‌های کربوهیدرات‌های ساده که ممکن است آن را شنیده باشید کربوهیدرات‌های با شاخص گلیسمیک بالا یا قند‌های ساده یا کربوهیدرات‌های دارای فیبر کم می‌باشد.مثال‌های رایج در مورد کربوهیدرات‌های ساده عبارتند از دکستروز، مالتودکسترین، انواع نوشیدنی‌‌های ورزشی، چوب شور، برنج سفید، نان سفید و آبنبات ها و شکلات ها و برخی از میوه ها

کربوهیدرات

اما کربوهیدرات‌های پیچیده به دلیل حجم بیشتر و مقدار فراوان تر فیبر‌ها ، انرژی را به صورت آهسته تر و پایدار تر آزاد میکنند.از اسم‌های دیگری که برای کربوهیدرات‌های پیچیده موجود می‌باشد می‌توان به کربوهیدرات‌های با شاخص گلیسمیک پایین یا کربوهیدرات‌های دارای فیبر بالا اشاره کرد.مثال‌های رایج برای کربوهیدرات‌های پیچیده عبارتند از جو دو سر، برنج قهوه ای، نان گندم کامل، غلات سبوس دار، سیب زمینی‌ شیرین ،پاپکورن (منهای روغن و کره)

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

نوع و میزان مصرف کربوهیدراتی که شما می‌خواهید مصرف کنید تاثیر زیادی را روی توانایی شما در تمرینات و ریکاوری خواهد گذاشت. همان طورکه میدانید کربوهیدرات مهم ترین کمک را به افراد لاغر برای افزایش وزن میکنند پس افراد لاغر و اکتومورف باید مقدار بیشتری از این نوع مواد را در طول روز مصرف کنند و سایر بدنسازانی که با هدف کاهش وزن یا عضله سازی ورزش میکنند میتوانند کربو هیدرات ها را در وعده های ابتدای صبح برای باگیری و تامین انرژی روزانه بدن ، قبل از تمرین برای تامین انرژی مورد نیاز برای یک تمرین سخت و بعد از تمرینات بدنسازی برای بازسازی و تامین ذخایر از دست رفته در عضلات استفاده کنند.

 

کربوهیدرات

کربوهیدرات‌های دیر هضم باعث میشوند که شما در طول روز از انرژی پایدار تری بهره ببرید و باید بخش اعظمی از کربوهیدرات‌های مصرفی شما را تشکیل دهند. کربوهیدرات‌های زود هضم نظیر شکر و نان سفید میتواند باعث افزایش سطح ناگهانی قند خون و در نتیجه ترشح بیشتر انسولین شوند. از این کربوهیدرات‌ها در بعد از تمرین خود استفاده کنید زمانی‌ که بدن شما نیازمند کربوهیدرات‌های اضافه برای تامین ذخایر کربوهیدرات خود می‌باشد. همچنین باید مراقب باشید که این کربوهیدرات‌ها به شکل چربی‌ در بدن شما تجمع نکنند.

 

برنج

به طور رایج دو نوع برنج داریم برنج سفید و قهوه ای که برنج سفید بیشتر در کشور ما رایج میباشد، یک ورزشکار مخصوصاً یک بدنساز تمایل بیشتری برای خوردن برنج قهوه ای به واسطه میزان پایین کربوهیدرات نسبت به برنج سفید از خود نشان می دهد.ممکن است برنج سفید جایگاه خود را از دست داده باشد اما ورزشکاران و وزنه برداران هنوز برنج سفید را انتخاب می‌کنند. هدف ورزشکاران از خوردن غذا در وهله اول رساندن انرژی لازم به بدن و بازسازی ذخایر گلیکوژن است تا برای تمرینات بعدی آماده باشند و ریکاوری کنند. برنج سفید یکی از بهترین گزینه ها برای این امر میباشد.

برنج سفید بدون شک یکی از عوامل افزایش وزن است، این ماده غذایی رایج با تأثیری که بر افزایش قند خون دارد، می‌تواند به راحتی موجب افزایش وزن شود و یا برای کسانی که به فکر کاهش وزن هستند، مشکل زیادی ایجاد کند. پس مصرف آن برای این افراد مخصوصا در وعده های انتهایی شب و قبل از خواب اصلا توصیه نمیشود

برنج سفید دارای بالاترین شاخص قند است و به خوبی نشان می‌دهد ماده غذایی چه تأثیری بر قند خون و انسولین دارد. بالا نگه داشتن سطح کربوهیدرات در فعالیت‌های ورزشی شدید و طولانی مانع خستگی زودرس و بی‌حالی می‌شود و به ورزشکار کمک می‌کند، عملکرد حرفه‌ای داشته باشد.

 

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *