برنج

فروش اینترنتی برنج گیلان

برنج سفید یکی از مواد اصلی محبوبی است که همراه با گوشت، سبزیجات، سوپ و تاس کباب استفاده می‌شود. خواه برنج سفید را روی اجاق بپزید یا در مایکروفر یا پلوپز، لازم است از نسبت صحیح آب به برنج استفاده کنید. شما همچنین باید اجازه دهید برنج پس از پخت کمی استراحت کند. اگر این کار را نکنید، برنج‌تان به هم می‌چسبد و یک حجم چسبنده‌ی خمیری شکل ایجاد می‌کند. با استفاده از روش صحیح، در نهایت برنج سفید دانه دانه‌ای خواهید داشت که به خوبی پخته شده است.

الف. پخت برنج روی اجاق گاز

مواد لازم:

– ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) برنج سفید – ۱ تا ۱⁄۴، ۱ (۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر) آب – ۱/۲ قاشق چایخوری نمک کوشر (اختیاری) – ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ گرم) کره بدون نمک افزوده
برای ۴ نفر

روش پخت:

۱. یک فنجان (۲۲۵ گرم) برنج را زیر آب خنک و روان بشویید.

برنج را در یک صافی مناسب بریزید، سپس صافی را زیر آب خنک و روان بگیرید. برنج را با دست تمیز به آرامی غربال کنید به‌گونه‌ای که هر دانه برنج به خوبی شسته شود. تا زمانی‌که آب برنج تمیز شود به شستن ادامه دهید.
– مجبور نیستید تمام آب برنج را خالی کنید، ولی خوب است که آن را تکان دهید تا آب اضافی آن خارج شود. – شما تا زمانی‌که نسبت برنج به آب را به‌طور متناسبی رعایت کنید، می‌توانید هر قدر که می‌خواهید برنج بپزید.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

۲. آب و برنج شسته شده را در یک قابلمه ۲ لیتری مخلوط کنید

میزان آبی که استفاده می‌کنید به نوع برنجی که می‌پزید بستگی دارد. – دانه کوتاه: برای هر ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) برنج از ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب استفاده کنید. – دانه بلند: برای هر ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) برنج از ۱⁄۴، ۱ فنجان (۳۰۰ میلی لیتر) آب استفاده کنید.

۳. در صورت تمایل، مقداری نمک و کره اضافه کنید و برنج را بجوشانید

به ازای هر ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) برنج ۱/۲ قاشق چایخوری نمک کوشر و ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ گرم) کره بدون نمک افزوده اضافه کنید. زمانی‌که همه‌ی مواد در قابلمه قرار گرفتند، آب را روی حرارت بالا به جوش بیاورید.
– نمک و کره صرفا برای طعم‌دهی اضافه می‌شوند. – برنج را هم نزنید. به جای این‌کار فقط قابلمه را بچرخانید تا همه چیز مخلوط شود.

 

۴. درب قابلمه را بگذارید و برنج را ۱۸ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید

یک درب محکم روی قابلمه بگذارید، سپس شعله را کم یا متوسط رو به کم کنید. صبر کنید آب در حالت جوش کم شود، سپس زمان‌سنج را روی ۱۸ دقیقه تنظیم کنید. برنج را بررسی کنید، اگر نپخته بود، ۱ تا ۲ دقیقه دیگر نیز آن را بپزید.
– وقتی آب تبخیر شد برنج آماده است. – از یک درپوش شیشه‌ای استفاده کنید. به این ترتیب، هر زمان آب تبخیر شد متوجه خواهید شد.

 

۵. برنج را از حالت جوش در آورید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند

اگر رسوب روی درب قابلمه زیاد بود، درپوش را بردارید و یک دم‌کنی روی قابلمه بگذارید. درب قابلمه را روی دم‌کنی بگذارید، و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. این کار باعث می‌شود آب دوباره به برنج وارد نشود.
– لازم است برنج استراحت کند، زیرا اگر این کار را نکنید، به خوبی و به صورت یک دست نمی‌پزد؛ قسمت‌های زیری آن خمیری می‌ماند و روی آن خشک می‌شود.

۶. پیش از سرو کردن، برنج را با چنگال دانه دانه کنید

برنج را مستقیما از قابلمه سرو کنید، یا آن را به یک ظرف سرو منتقل کنید. برنج باقیمانده را در ظرفی که هوا به آن نفوذ نکند در یخچال نگهداری کنید. برنج را در مدت ۵ روز مصرف کنید.

ب. پخت برنج در مایکروفر

مواد لازم:

– ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) برنج سفید – ۲ فنجان (۴۷۰ میلی لیتر) آب – ۱/۸ قاشق چایخوری نمک (اختیاری)
برای ۴ نفر روش پخت:

 

۱. یک فنجان (۲۲۵ گرم) برنج را با آب سرد بشویید

برنج را در یک صافی مناسب بریزید و آن را زیر آب سرد و روان بگیرید. به آرامی برنج را با انگشتان‌تان غربال کنید تا آب خارج شده از آن تمیز و شفاف شود.
– اگر بخواهید می‌توانید از برنج کمتری استفاده کنید، ولی برای این روش از میزان بیشتر برنج استفاده نکنید.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

۲. برنج و آب را در یک ظرف ۱⁄۲، ۱ لیتری بریزید

فارغ از نوع برنجی که می‌پزید (دانه بلند، متوسط یا نیم دانه)، از دو فنجان (۴۷۰ میلی لیتر) آب استفاده کنید. این مقدار برای پخت کمی برنج زیاد به نظر می‌رسد، ولی این برنج در زمان پخت درشت‌تر می‌شود.
– برای طعم دهی بیشتر، می‌توانید ۱/۸ قاشق چایخوری نمک به آن اضافه کنید. – اگر از برنج کمتری استفاده می‌کنید، نسبت آب را رعایت کنید. به دو برابر آب بیشتر از برنج نیاز دارید.

 

۳. برنج را در مایکروفر با درجه بالا به مدت ۱۰ دقیقه بپزید، درب ظرف را نگذارید

مایکروفرتان را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود توان مایکروفر در درجه‌ی “بالا” قرار دارد. سپس، برنج را در مایکروفر قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه بپزید. درب ظرف را نگذارید. وقتی سوراخ‌های ریزی در آن دیدید برنج‌تان آماده است.
– اگر سوراخ‌های ریز در برنج دیده نشد، با فواصل زمانی ۱ دقیقه‌ای به پخت آن ادامه دهید.

۴. ظرف برنج را با یک درپوش یا پلاستیک بپوشانید، سپس آن را به مدت ۴ دقیقه بپزید

از یک دستگیره برای بیرون آوردن ظرف از مایکروفر استفاده کنید. ظرف را با استفاده از یک درپوش مناسب یا یک تکه پلاستیک بپوشانید، سپس آن را به مایکروفر برگردانید. برنج را با درجه‌ی بالا به مدت ۴ دقیقه بپزید.
– اطمینان حاصل کنید که درپوش ظرف‌تان مناسب استفاده در مایکروفر است. اگر مخصوص مایکروفر نیست، از بلاستیک استفاده کنید.

۵. درب برنج را بگذارید و اجازه دهید برنج به مدت ۵ دقیقه بماند

این دوره استراحت باعث می‌شود برنج با دمای ملایم‌تری بپزد. درست مانند زمانی‌که برنج روی اجاق گاز استراحت می‌کند.
– اگر برنج پس از این ۵ دقیقه نپخته بود، با فواصل ۱ دقیقه‌ای آن را مجددا بپزید.

۶. درب ظرف را بردارید، برنج را با چنگال دانه دانه کنید و سپس سرو کنید

در زمان برداشتن درب ظرف بسیار با دقت برخورد کنید، چرا که بخار زیادی خواهد داشت. زمانی‌که درپوش آن را برداشتید، برنج را با چنگال دانه دانه کنید. – باقیمانده‌های برنج را در ظرفی که هوا به آن نفوذ نکند بریزید و در یخچال بگذارید. برنج را ظرف مدت ۵ روز مصرف کنید.

 

ج. پخت برنج در پلوپز

مواد لازم:

– ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) برنج سفید – ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب – ۱/۲ قاشق چایخوری نمک (اختیاری)
برای ۴ نفر

۱. یک فنجان (۲۲۵ گرم) برنج را در صافی با آب سرد بشویید

برای شستن برنج از دست‌تان استفاده کنید و به آرامی برنج را با انگشتان‌تان غربال کنید تا دانه‌های آن کاملا شسته شوند. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب خارج شده از آن تمیز و شفاف شود.
– شاید بخواهید برنج کمتر یا بیشتری بپزید، ولی این امر ممکن است بر زمان پخت شما تأثیرگذار باشد.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

۲. برنج را به همراه ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب در پلوپز بریزید

برای طعم دهی بیشتر، می‌توانید ۱/۲ قاشق چایخوری نمک به آن اضافه کنید. در صورت امکان، راهنمای پلوپزتان را دوباره بخوانید. برخی پلوپز‌ها مستلزم نسبت متفاوتی از آب – به – برنج هستند.
– اگر پلوپزتان نیازمند نسبت متفاوتی از برنج – به – آب باشد، از آن دستور پیروی کنید.

 

۳. پلوپز را روشن کنید و بگذارید تا زمانی‌که خاموش شود به پخت ادامه دهد

پلوپز‌های ساده معمولا یک دکمه روشن/ خاموش دارند، ولی پلوپز‌های پیشرفته‌تر ممکن است گزینه‌های پخت چندگانه‌ای داشته باشند. در این مورد، لازم است پیش از شروع پخت برنج، گزینه‌ی پخت مناسب را انتخاب کنید.
– گزینه‌ی پختی که انتخاب می‌کنید به نوع پلوپز شما و نوع برنجی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد.

۴. بگذارید برنج در حالی‌که درب آن گذاشته شده است به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در پلوپز بماند

این کار باعث می‌شود بخار با سرعت کمتری از پلوپز خارج شود، در نتیجه برنج دانه‌دانه‌تری خواهید داشت. اگر این کار را انجام ندهید، دانه‌های ممکن است خمیر شوند، و به هم بچسبند.
– درپوش ظرف را برندارید. اگر این کار را انجام دهید بخار به سرعت از آن خارج می‌شود و بافت برنج را خراب می‌کند.

 

۵. از یک کفگیر برنج برای سرو کردن آن استفاده کنید

از هیچ ابزار فلزی استفاده نکنید، این کار باعث خراش خوردن درون پلوپز می‌شود. برنج را مستقیما از پلوپز سرو کنید یا آن را در ظرف سرو بریزید.
– باقیمانده‌ی برنج را در ظرفی نگهداری کنید که هوا به آن نفوذ نکند. این ظرف را در یخچال بگذارید و در مدت ۵ روز مصرف کنید. – حتما پس از اتمام کار، پلوپز را با پارچه‌ی نمدار پاک کنید.

 

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *