برنج, برنج هاشمی, محصولات لاهیج برن

شپشک برنج

روش های جلوگیری وازبین بردن شپشک برنج به روش خانگی:

 

 

کیفیت اعتبارماست فقط کافیست ۱بارامتحان کنید

برنج هاشمی درجه ۱ لاهیج برن

 

احتمالا بعد از دیدن این شپشک‌ها نگران شده‌اید و سوالات زیادی در ذهنتان ایجاد شده است؛مثل این‌ که این حشرات ازکجا واردبرنج شده‌اند،آیا خطری دارند،چه طورمی‌توان ازایجاد آن‌ها جلوگیری کردیادر صورت ایجاد چگونه می‌توان آن‌ها راازبین برد؟

شپشک برنج چیست؟

۱.شپشک برنج که برخی آن رابا نام حشره یا جوجوی برنج هم می‌شناسند، با نام علمی Sitophilus oryzae و نام عمومی Rice weevil آفت کوچکی است که به برخی محصولات ازجمله برنج، گندم و ذرت می‌زند وازآن‌ها تغذیه می‌کند.

۲.از نظر ظاهری، شپشک برنج یک حشره با سری خرطومی شکل وبه رنگ قهوه‌ای تیره با طول ۳ تا ۵ میلی‌متر است،این حشره دارای بال بوده و می‌تواند پرواز کند؛ بنابراین ممکن است آن را در نقاط دیگرمنزلتان نیز مشاهده کنید.

۳.معمولا مراحل رشد این آفت تا قبل ازتبدیل شدن به شپشک برنج بالغ، داخل دانه‌ برنج صورت می‌گیرد؛برای همین معمولا تا قبل از ایجاد شپشک بالغ، ممکن است متوجه وجود این حشره در برنج خود نشوید.

شپشک برنج از کجا می‌آید؟

*ممکن است در هر یک از مراحل کاشت،داشت تابرداشت وانبارکردن برنج، تخم این حشرات روی گیاه برنج قرار گیرد.حال اگر برنج را در شرایط مناسب برای رشد آن‌ها قراردهیم،فعالیتشان آغاز شده و تکثیرمی‌شوند و بعد ازمدتی کیسه برنج پرازشپشک برنج می‌شود.

*گرما و رطوبت دو عامل تاثیرگذاربررشد سریع شپشک برنج هستند.بنابراین نگهداری برنج درمکان خنک وفاقد رطوبت،سبب کاهش سرعت رشد وتکثیر شپشک برنج می‌شود.

آیا شپشک برنج خطرناک است؟

از نظر پزشکی این حشرات بیماری‌ زا نبوده و کاملا برای انسان بی‌خطر هستندوتنها آسیب آن مربوط به برنج می‌شود؛به طوری که اگر این حشرات برای مدت طولانی در برنج بمانند، سبب پودر شدن و ازبین رفتن برنج می‌شوند.

ولی قطعا هیچ کس دوست ندارد برنجی را مصرف کند که درآن شپشک باشد،دقت داشته باشید که دلیلی ندارد پس ازمشاهده‌ شپشک در برنج، آن برنج را دور بریزید. شمابه راحتی می‌توانید با به کاربردن راهکارهای زیراز یجاد و یا تکثیر این حشرات جلوگیری کنید و یا در صورتی که برنج شما شپشک زده، آن را پاکسازی کنید و جلوی رشد مجدد آن را بگیرید.

روشهای جلوگیری از شپشک برنج:

۱- در هنگام خرید برنج، دقت کنیم که آن برنج فاقد کرم وشپشک باشد.

۲- برنج را درظرف مناسب به ویژه کیسه‌های نخی نگهداری کنیم.

۳- برنج را در مکان خشک و خنک نگه داریم. (رطوبت و گرما دو عامل اساسی برای ایجاد و رشد شپشک برنج است)

۴- بین کیسه برنج با زمین و دیوارفاصله‌ای برای جلوگیری ازنفوذ حشرات وانتقال رطوبت اززمین و دیواربه برنج ایجاد کنیم.

۵- از همان ابتدا یک یا دو موردازچیزهایی راکه سبب جلوگیری ازرشد شپشک برنج می‌شود،درون کیسه برنج قرار دهیمفمانند:میخک، حبه سیر، فلفل تند و خشک، نمک، برگ درخت گردو و …

۶- برنج را از جایی بخریم که مطمئن باشیم برنجی را ارائه می‌دهند که کاملا در کارخانه خشک شده و فاقد رطوبت است؛ چون برنجی که رطوبت دارد خیلی زودتر شپشک می‌زند.

ما در درکام اطمینان حاصل می‌کنیم که برنج‌هایی که عرضه می‌کنیم، هم فاقد هر نوع حشره‌ای باشند و هم به میزان کافی خشک شده باشند تا زود دچار شپشک نشوند. به علاوه برای این که خیالتان از کیفیت، مرغوبیت و فاقدحشره بودن برنج راحت شود، برایتان امکان خرید بسته تست برنج را نیز فراهم کرده‌ایم تا پس از اطمینان از کیفیت برنج‌ خرید کنید.

در صورت خریداری برنج در حجم زیاد چگونه آن را از رشد و نفوذ حشرات در امان نگه داریم؟

نکته:

بهتر است تا حد امکان از خرید حجم زیاد برنج خودداری کنیم ولی در صورت خرید باید همیشه حواسمان به آن باشد. سعی کنیم حتما آن را در کیسه‌های نخی ۵ الی ۱۰ کیلویی نگهداری کنیم، کیسه‌ها را با فاصله از هم و از زمین و دیوار قرار دهیم،حتما هرچند وقت یک بار کیسه‌ها را جابه جاکنیم ومدام کیسه‌هارا چک کنیم که شپشک نزده باشند چون حتی اگربرنج یک کیسه شپشک زده باشد،به بقیه هم منتقل می‌شود.

ممکن است شما پس از دیدن شپشک در برنجتان و پرسیدن روش‌های از بین بردن آن از دیگران،با پیشنهادهای مختلفی رو به روشوید،ازجمله این پیشنهادات می‌تواند شامل الک کردن برنج، پهن کردن آن زیر نور آفتاب و… باشد اما هیچ یک از این راهکارها به راحتی، سرعت و تاثیرگذاری روشی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم،نیست.

برای استفاده از این روش تنها به یک پنکه و ظرفی با دیواره‌ی بلند مانند تشت یا سطل نیاز است،در این روش در یک فضای باز مانند حیاط یا بالکن، ظرف را با فاصله‌ی کم در زیر پنکه قرار می‌دهیم،اکنون از قسمت بالای پنکه، برنج را ذره ذره متمایل به جلو با زاویه‌ی مناسب می‌ریزیم طوری که برنج که سنگین‌تر است،در ظرف ریخته و شپشک‌ها که سبک‌ترند،به دورتروخارج ازظرف پرتاب شوند،برای این که تاثیر این روش بیش‌تر باشدوبرنج کاملا ازشپشک‌ها پاک شود،می‌توان این کاررادو بارانجام داد(*حتما این روش را باید در فضای باز انجام داد در غیر این صورت ممکن است شپشک‌ها دوباره به برنج یا به محیط خانه برگردند*)

کیفیت اعتبارماست فقط کافیست ۱بارامتحان کنید

برنج هاشمی درجه ۱ لاهیج برن

سایر روش‌های از بین بردن شپشک برنج

پهن کردن برنج در آفتاب:

حشرات برنج از نور فراری‌اند؛با این کاراین حشرات برای فرارازنورازبرنج خارج می‌شوند؛اما عیب این روش این است که اگربرنج برای مدت طولانی در آفتاب بماند،پوک می‌شود.

پهن کردن برنج در جای خنک:

به دلیل عیبی که روش قبل داشت،بهتر است برنج را در سایه یا زیر کولر پهن کنیم و در آن نمک، برگ بو، برگ چریش و یا میخک قرار دهیم،این حشرات به دلیل دوست نداشتن سرما و هم‌چنین فراری بودن از موارد گفته شده،از برنج خارج می‌شوند.

استفاده از آب جوش:

در صورتی که حجم برنج شپشک زده شما کم است، می‌توانید برای از بین بردن شپشک‌های آن، از آب جوش استفاده کنید؛ زیرا ریختن آب جوش روی برنج، سبب کشته شدن شپشک‌ها و تخم آن‌ها می‌شود،برای استفاده از این روش، کافی است در زمان شستن برنج، به آن کمی آب جوش اضافه کنید و بگذارید چند لحظه بماند،با این کار، حشرات درون آن کشته شده، روی آب شناور می‌شوندوبه راحتی می‌توانید آن‌ها را از برنجتان جدا کنید.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *