برنج

تاثیر برنج در بدنسازی

برنج در بدنسازی به عنوان یک ماده غذایی مهم و اثر گذار شناخته می شود. بسیاری تصور می کنند که چون برنج منبع غنی از نشاسته است برای افراد ورزشکار مناسب نبوده و باید مصرف آن را کنار بگذارند. در حالی که اصلا چنین نیست. البته در هر صورت چه برای کسانی که قصد بدنسازی دارند و چه برای افرادی که ممکن است هرگز ورزش نکنند نباید در مصرف هر ماده غذایی از جمله برنج زیاده روی شود اما بهرحال نباید تاثیر برنج در بدنسازی را نادیده گرفت.

مصرف برنج قاعده و قانون خاص خود را دارد و باید طبق برنامه و زمانبندی درست مصرف شود. همچنین نوع برنج یعنی سفید یا قهوه ای بودن آن نیز بر میزان و زمان مصرف برنج تاثیر دارد. در ادامه تاثیر برنج در بدنسازی در هر دو حالت بیان شده و زمان مناسب برای مصرف آنها ذکر می شود. اگر شما نیز جز کسانی هستید که به ورزش بدنسازی مشغول هستید با ما همراه باشید.

جایگاه برنج در بدنسازی

برنج در بدنسازی به منظور تامین کربوهیدرات لازم برای عملکرد سوخت و ساز ماهیچه ها در برنامه غذایی قرار می گیرد. گفته می شود که مصرف بی رویه کربوهیدرات باعث افزایش وزن و بزرگ شدن ناحیه هایی همچون شکم می شود. این گفته صحیح است اما باید در نظر داشته باشید که بدون تامین کربوهیدرات کافی برای بدن انرژی مورد نیاز آن تامین نشده و ماهیچه ها قادر نخواهند بود عملکرد مناسب و ایده آلی از خود نشان دهند.

افت شدید انرژی در ورزش هایی همچون بدنسازی می تواند نتایج ناخوشایندی در پی داشته باشد و یکی از دلایل اصلی این افت ناشی کمبود کربوهیدرات بدن است. کیست که نداند برنج یک منبع سرشار از کربوهیدرات است بنابراین برنج در بدنسازی به عنوان یک وعده اصلی همواره مدنظر می باشد. البته برای کربوهیدرات منابع بسیار دیگری همچون نان، جو دوسر، ماکارونی و… نیز وجود دارد اما بی شک هیچ یک از این خوراکی ها محبوبیت و رواج برنج را ندارند.

هنگامی که برنج به عنوان یک وعده غذایی مصرف می شود طی فرآیندهای مختلف در بدن این کربوهیدرات به شکل گلیکوژن در ماهیچه ها و کبد ذخیره می گردد. وقتی که شروع به ورزش می کنید این کربوهیدرات ذخیره به گلوکز یا همان قند تبدیل شده و بدین ترتیب انرژی لازم برای بدن تامین می شود تا بتوانید تمامی حرکات بدنسازی را انجام دهید. طبیعی است که اگر برنج بدون ورزش مصرف شود و یا میزان مصرف برنج بیش از حد نیاز بدن باشد قندهای مازاد به شکل چربی ذخیره شده و همین امر منجر به چاقی کلی یا موضعی می گردد.

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

مصرف برنج برای افراد مختلف

ناگفته نماند میزان مصرف برنج برای افراد مختلف یکسان نیست. ممکن است شخصی بدنسازی را به صورت حرفه ای دنبال کند، مدت زمان بیشتری ورزش کرده و حرکات سنگین تری انجام دهد. طبیعی است که برنامه غذایی این شخص با فرد دیگری که بدنسازی را صرفا به عنوان یک ورزش برای سلامتی انجام می دهد متفاوت است و میزان مصرف برنج این اشخاص مشابه نیستند. در مجموع تمامی ورزشکاران بهتر است برنامه غذایی و میزان برنج مورد نیاز خود را زیر نظر مربی و کارشناسان تغذیه تعیین کنند.

سوال دیگری که در مورد تاثیر برنج در بدنسازی پیش می آید نوع برنج است؟ یعنی اینکه آیا برنج قهوه ای و سفید هر دو به طور مشابه تاثیرگذار هستند. آیا زمان و میزان مصرف آنها یکسان است؟ پاسخ منفی است و این امر کاملا مشهود است. زیرا ساختار این دو ماده کاملا متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

زمان مناسب برای مصرف برنج هنگام بدنسازی

مصرف برنج در بدنسازی باید در زمان خاصی انجام گیرد و البته نوع برنج نیز بر این زمان تاثیرگذار است. اجازه بدهید توضیح مختصری درباره کربوهیدرات ها داشته باشیم. به طور کلی کربوهیدرات ها به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می شوند. ساده ها شاخص گلایسمی بالایی دارند و خیلی زود پس از مصرف در بدن تبدیل به قند شده و انرژی بدن را تامین می کنند. آبنبات، قند، میوه و… از این دسته اند.

در مقابل کربوهیدرات های پیچیده ثبات بیشتری دارند، شاخص گلایسمی آنها پایین است و مدت زمانی طول می کشد تا پروسه هضم و جذب و تبدیل به قند آنها انجام شود. ازجمله آنها می توان به برنج قهوه ای، جو دوسر، ماکارونی و… اشاره نمود. نمی توان کربوهیدرات های پیچیده را به ساده برتری داد و یا بالعکس. زیرا بدن به فراخور نیازی که دارد ممکن است به هریک از این مواد احتیاج داشته باشد.

همانطور که گفته شد برنج قهوه ای جز موادی است که کربوهیدرات پیچیده دارد بنابراین به عنوان وعده غذایی که ۳ یا ۴ ساعت با تایم بدنسازی فاصله دارد یک گزینه عالی است. چنان چه برنج در بدنسازی سروقت مصرف شود به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کرده و باعث یک ورزش بدون خستگی می شود. البته موضوع صحبت در اینجا برنج قهوه ای است.

مصرف برنج سفید در بدنسازی

برنج سفید جز موادی است که کربوهیدرات های ساده و پیچیده را با هم دارد. اما درصد کربوهیدرات های ساده در آن خیلی بیشتر است. اگر زمان کافی برای خوردن و هضم یک کربوهیدرات پیچیده ندارید می توانید برنج سفید را به عنوان انرژی بخش سریعتر جایگزین کنید. مصرف برنج، آن هم از نوع سفید حداکثر یک ساعت پیش از تمرین می تواند مناسب باشد. به شرط آنکه میزان مصرف باعث سنگینی بیش از حد معده نشود.

نتیجه گیری

مصرف برنج در بدنسازی جایگاه ویژه ای دارد و به هیچ عنوان از برنامه غذایی ورزشکان این رشته حذف نمی شود. برنج یک منبع غنی از کربوهیدرات است و به خوبی می تواند انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تامین کند. اما میزان مصرف برنج باید به صورت اصولی بوده و زیاده روی یا کم خوری نداشته باشید. مقدار مصرف بر اساس ساعاتی که به ورزش اختصاص می دهید و نیز نظر کارشناسان اهل فن مشخص می شود.

همچنین تایم مصرف برنج در بدنسازی نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال نباید یک ساعت پیش از تمرین یک بشقاب برنج قهوه ای بخورید، یا اینکه سه ساعت مانده به تمرین برنج سفید بخورید. زیرا در هر دو حالت برنج نمی تواند انرژی لازم برای بدن را تامین کند.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

***

کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید

(با تشکر لاهیج برن)

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *