برنج, برنج صدری, برنج هاشمی

بهترین برنج شمال کدام است؟

بهترین برنج شمال کدام است؟

بهترین برنج شمال شامل خیل عظیمی از برنج هایی است که در شمال ایران کشت می شود. برای پیدا کردن بهترین برنج شمال ، ابتدا باید مشخص کنید که کدام پارامتر در برنج ایرانی مدنظر شماست. به عبارتی منظورتان از بهترین برنج شمال چیست؟ بهترین بودن به معنای بهترین برنج عطری ایرانی یا بهترین پخت برنج ؟ پرحجم بودن برنج یا قد کشی مناسب بعد از پخت؟ تعریف بهترین برنج برای هر شخصی متفاوت است. بنابراین ابتدا باید مشخص کنید که بهترین برنج شمال را برای چه مصرفی مد نظر دارید. بهترین برنج مصرف روزانه هر خانوار طبق سلیقه ی خانواده مبنی بر عطری بودن، پرمحصول بودن و سایر فاکتورها مشخص می شود. برای مثال برای ادارات و مجالس، بهترین برنج ایرانی ، برنجی است که بعد از پخت حجم زیادی داشته باشد.

در نهایت انواع برنج شمال به علت کشت در منطقه ای با آب و هوا و خاک حاصل خیز دارای عطر و بوی مطبوع هستند و باب میل و سلیقه هر مصرف کننده ای می باشند. برنج آستانه اشرفیه، برنج پرمحصول گلستان، برنج طارم مازندران و انواع برنج شمال در نوع خود بهترین هستند.

انواع برنج شمال

برنج های شمال کشور در استان گیلان، گلستان و مازندران کشت می شود. بهتر است بدانید که  انواع برنج ایرانی که در این مناطق کشت می شوند، مطابق شرایط آب و هوایی، جنس خاک زمین های کشاورزی، سم و کود های مصرفی و نوع رسیدگی،  از عطر و طعم مختلفی برخوردار هستند.

یعنی حتی ممکن است برنج طارمی که در مازندران کشت می شود با برنج طارم آستانه اشرفیه، عطر، طعم و کیفیت متفاوتی داشته باشد.

اسامی برنج ایرانی که در شمال کشت می شوند به شرح زیر است:

بهترین برنج شمال کدام است؟

برنج هاشمی

برنج هاشمی از انواع برنج شمال ایران است که در روستایی در استان گیلان کشف شد. اما در حال حاضر در کل استان گیلان، این برنج کشت می شود.  برنج هاشمی از برنج های پرطرفدار است و سطح زیر کشت زیادی را در استان مازندران و گیلان به خود اختصاص داده است. برنج هاشمی بهترین برنج عطری ایرانی است، از این رو محبوب ترین برنج شمال نیز محسوب می شود.

برنج هاشمی پخت مناسبی دارد، از این رو مورد توجه خانواده های ایرانی است. جالب است بدانید برنج هاشمی که از بهترین برنج های شمال است، مقاومت بالایی در برابر آفات دارد. همین امر باعث شده که برنج هاشمی، از سالم ترین برنج های ایرانی انتخاب شود، زیرا که سم شیمیایی کمتری برای کست این نوع برنج لازم است.

برنج دم سیاه صدری گیلان، جزو برنج های دست بالا و اعلا به حساب می آید؛ عطر خوبی دارد و رنگ سفید دانه آن ، گویی رگه بسیار نازکی از رنگ کرم روشن را دارا می باشد.

برنج دم سیاه گیلان

برنج دم سیاه از تبار برنج صدری است و معمولا در استان گیلان کشت می شود. برنج دم سیاه، بیشتر با عنوان برنج دم سیاه صدری معروف است. این برنج در سطح زیر کشت یکسان با برنج طارم، محصول کمتری می دهد، بنابراین از برنج طارم فریدونکنار گران تر است.

به دلیل محصول دهی پایین برنج دم سیاه، کشاورزان رغبت زیادی برای کشت آن ندارند و تنها تعداد اندکی از شالیکاران سنتی به کشت آن مشغول هستند. برنج کاران آستانه اشرفیه و لاهیجان نسبت به سایر مناطق گیلان، بیشتر به کشت برنج دم سیاه اقدام می کنند.

تفاوت برنج دم سیاه با برنج هاشمی زیاد نیست و جهات زیادی به برنج هاشمی شبیه است. اما برنج دم سیاه در مقایسه با برنج هاشمی، محصول کمتری می دهد.

برنج طارم مازندران

برنج طارم یکی از بهترین برنج های ایرانی است که در انواع مختلفی مانند برنج طارم محلی، برنج طارم زنجان، برنج طارم هاشمی و سایر عناوین موجود است. این برنج بیشتر در شمال ایران و در استان های مازندران، گیلان و گلستان کشت می شود.

برنج طارم را می توان چند بار گرم کرد و از کیفیت آن حیرت زده شد. برنج طارم مازندران از بهترین برنج عطری ایرانی است. برنج طارمی که در گیلان کشت می شود با برنج طارم مازندران، عطر و طعم یکسانی ندارد که علت آن، آب و هوا و جنس زمین های کشاورزی است.

برنج طارم هاشمی مازندران و طارم محلی از عطر و طعم بی نظیری برخوردار هستند. برنج طارم کشت دوم نیز به علت پخت خوب و عطر فوق العاده ای که دارد، طرفداران زیادی دارد.

بهترین برنج عطری ایرانی

بهترین برنج عطری ایرانی در یک استان  یا در یک شهر خاص کشت نمی شود. هر برنجی مطابق محلی که در آن کشت می شود، بهترین برنج عطری محسوب می شود. برنج هایی که در گیلان کشت می شوند از عطر و طعم خاصی برخوردارند. هم چنین برنج های مازندران، بهترین برنج های عطری در نوع خود هستند.

از طرفی عطر برنج، کیفیت برنج است و فاکتورهای کیفی را نمی توان اندازه گیری کرد. یعنی نمی توان به برنج آستانه اشرفیه یا برنج فجر گلستان نمره ای داد. اما در یک مقایسه کلی، بهترین برنج ایرانی را می توان برنج طارم محلی و برنج علی کاظمی دانست و از هر مصرف کننده ای که یک بار از این نوع برنج ها خورده باشد سوال کنید، با یکی از این دو نوع برنج، به عنوان بهترین برنج عطری ایرانی مواجه خواهید شد.

قیمت برنج شمال

قیمت برنج شمال، به نوع برنج و منطقه کشت آن بستگی دارد. درواقع  برای اطلاع از قیمت برنج شمال باید مشخص کنید از چه نوع برنجی و از چه منطقه ای می خواهید خرید کنید. زیرا قیمت برنج هاشمی آستانه اشرفیه با قیمت برنج هاشمی مازندران به دلیلی که ذکر شده، متفاوت است. برای خرید برنج شمال از فروشگاه های اینترنتی، می توانید به مقایسه قیمت بپردازید، سپس برای خرید برنج اقدام کنید.

فروشگاه لاهیج برن

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *