برنج

استفاده بدنسازان از برنج سفید

جواب این سوال برای افرادی که تصمیم به رژیم گرفتن دارند یکی از اصول اساسی لاغر شدن است.چرا که برای بسیاری واژه رژیم یعنی خودداری از خوردن تمام غذاهایی که دوست دارند.حتی فکر کردن به اینکه باید از غذاهای مورد علاقه گذشت نیز کار رنج آوری است.

مثلا حذف برنج،ماکارانی وغذاهایی که در گروه کربو هیدارات ها قرار می گیرند از رژیم روزانه ما ایرانی ها کار بسیار سختی است.

چون قسمت اعظم غذاهایمان را برنج تشکیل می دهد.علاوه بر اینکه افراد کمی به خوردن غذاهای به اصطلاح نانی عادت دارند.ولی آیا واقعا برنج چاق کننده است .

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

هیچ ماده غذایی به خودی خود چاق کننده نیست فقط زمانی که کالری مورد نیاز روزانه بیش ازحد تعادل باشد آن وقت چاق کننده خواهد بود.برخی مطالعات نیز نشان می دهد که کربو هیدراتها در مقایسه با دیگر گروه های غذایی نظیر چربی ها اثر چاق کنندگی کمتری دارند.

نتایج تازه ترین تحقیقات در دانشگاه آرکانزاس حاکی از آن است افرادی که در رژیم غذایی روزانه خود از مقدار بیشتری کربوهیدرات برخوردارند در مقایسه با افراد دیگر کمتر در معرض چاق شدن قرار دارند و حتی رژیم های پرکربوهیدرات نقش قابل ملاحظه ای در لاغر شدن افراد ایفا می کند.

تحقیقات نشان میدهد:

بر اساس این تحقیق که بر روی ۳۴ فرد بالای ۵۰ سال هم وزن غیر سیگاری که فعالیت فیزیکی چندانی هم نداشتند انجام شد.افرادی که رژیم غذایی شان از ۶۰ درصد کربو هیدراتو ۲۰ درصد چربی تشکیل شده در طول مدت ۱۰ روز ۵ کیلو و آنهایی که ۴۰ درصد چربی و ۴۵ درصد کربوهیدرات مصرف می کنند۳ کیلو لاغر شدند.

این در حالی است که هر دو گروه از یک میزان کالری در رژیم غذایی برخوردار بودند.دکتر کاترینا تالماج رئیس انجمن رژیم آمریکا نیز می گوید: گرچه هر فردی مطابق با شرایط زندگی و میزان فعالیت در اجتماع باید رژیم اختصاصی خود را بگیرد ولی حذف چربی در تمام گروه های سنی و افراد با شرایط مختلف زندگی باعث لاغری می شود.

هر گرم چربی ۹ کالری دارد در صورتی که هر گرم پروتئین وکربو هیدرات ۴ کالری به بدن می رساند.با تمام موارد فوق به نظر می رسد حذف برنج به اندازه حذف چربی نقش چندانی در چاقی نداشته باشد.

پس به توصیه محققان گوش فرا داده و نیمی از چربی روزانه را به کربوهیدرات اختصاص دهید.رژیم معروف اتکینز که مصرف هر اندازه کربوهیدرات را جایز دانسته و چربی را ممنوع می داند در لاغر شدن به شما کمک می کند.

چرا ورزشکاران برنج سفید انتخاب میکنند؟

ممکن است برنج سفید جایگاه خود را از دست داده باشد اما ورزشکاران و وزنه برداران هنوز برنج سفید را انتخاب می‌کنند. هدف ورزشکاران از خوردن غذا در وهله اول رساندن انرژی لازم به بدن و بازسازی ذخایر گلیکوژن است تا برای تمرینات بعدی آماده باشند و ریکاوری کنند.

این برای آن‌ها مثل یک کار تمام وقت است که قند کافی برای عضلات‌شان را از طریق دریافت کربوهیدرات تأمین کنند. اگر می‌خواهید یک وزنه بردار را خوشحال کنید بعد از تمرین سخت، یک بشقاب حاوی برنج سفید و فیله گریل شده به دستشان بدهید! بر اساس تحقیقات انجام شده مواد غذایی غنی شده از کربوهیدرات حاوی شاخص قندی متوسط رو به بالا، یک منبع سوخت آماده و در دسترس برای بازسازی ذخایر گلیکوژن است. وعده غذایی بعد از تمرین باید شامل کربوهیدرات برای ریکاوری بدن باشد. با مجله علم ورزش همراه شوید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

اما چرا برنج سفید؟

برنج سفید بدون شک یکی از عوامل افزایش وزن است این ماده غذایی رایج با تأثیری که بر افزایش قند خون دارد، می‌تواند به راحتی موجب افزایش وزن شود و یا برای کسانی که به فکر کاهش وزن هستند، مشکل ایجاد کند. اما چرا ورزشکاران برنج سفید را انتخاب می‌کنند؟

برنج سفید دارای بالاترین شاخص قند است و به خوبی نشان می‌دهد ماده غذایی چه تأثیری بر قند خون و انسولین دارد. بالا نگه داشتن سطح کربوهیدرات در فعالیت‌های ورزشی شدید و طولانی مانع خستگی زودرس و بی‌حالی می‌شود و به ورزشکار کمک می‌کند، عملکرد حرفه‌ای داشته باشد. اما مگر برنج سفید قند بالایی ندارد و کربوهیدرات ساده نیست؟

نوع هدف مهم است

هدف شما از تمرین و تغذیه تعیین می‌کند چه ماده غذایی بر اساس هدف تمرینی که دارید، مصرف کنید، طبیعتاً برای یک بدنساز یا ورزشکاری که بازسازی ذخایر انرژی‌اش در اولولیت است و نگرانی بابت این که وزنش بالا برود، ندارد، برنج سفید گزینه مناسبی است، اما برای کسی که می‌خواهد وزن کم کند یا وزن را کنترل کند زمان مصرف و مقدار مصرف متفاوت است و حتی زمان مصرف آن برای ورزشکار نیز مهم است.

ورزشکاران با ارزش بالای قند برنج سفید به عنوان سوخت در دسترس و سریع در حین فعالیت‌های ورزشی آشنا هستند. اگرچه در روند فرآوری ارزش غذایی برنج سفید به مراتب پایین می‌آید اما برای دستگاه گوارش مشکلی ایجاد نمی‌کند و ناراحتی‌های معده را در پی نخواهد داشت، حساسیت‌زا نیست و توانایی بدن برای جذب ریز مغذی‌ها را مختل نمی‌کند.

دیگر فایده برنج سفید

نه تنها برنج سفید بلکه هر کربوهیدراتی که بعد از تمرین مصرف کنید باعث ترشح انسولین می‌شود، انسولین هر چند به ذخیره گلوکز مشهور است اما یک هورمون آنابولیک است و در روند عضله سازی در شرایط بعد از تمرین نقش زیادی دارد. انسولین کمک می‌کند تا آمینو اسید و گلوکز به سلول‌های عضلانی منتقل شوند و باعث سوخت رسانی به بدن پس از یک تمرین می شوند.

بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف برنج سفید در میزان مساوی با سیب زمینی پخته شده دارای کربوهیدرات بیشتری است. برنج بخار پز شده بدون چربی و کم نمک وعده مناسبی برای بعد از تمرین به حساب می‌آید. به یاد داشته باشید اگر بی تحرک هستید، کمتر از ۴ روز در هفته ورزش می‌کنید و یا متابولیسم پایینی دارید، مصرف زیاد برنج سفید برای شما توصیه نمی‌شود چرا که بطور حتم باعث انباشتگی چربی و چاقی خواهد شد.

 

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

(با تشکر لاهیج برن)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *