برنج, برنج هاشمی

آب برنج برای مراقبت از پوست

افراد بسیاری برای بهبود ظاهر پوست یا تسکین بیماری‌هایی مانند اگزما از آب برنج استفاده می‌کنند. برخی شرکت‌های محصولات آرایشی و زیبایی مدعی‌اند که آب برنج دارای خواص ضد پیری است، اما شواهد علمی کمی برای تایید این ادعا‌ها در دسترسند.
آب برنج به مایع نشاسته‌ای حاصل از خیساندن یا جوشاندن برنج گفته می‌شود. امکان آماده‌کردن آب برنج در خانه وجود دارد یا می‌توان محصولات مراقبت از پوست حاوی آب برنج را خریداری کرد.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

آب برنج ممکن است فوایدی برای پوست داشته باشد، اما در حال حاضر مطالعات با کیفیت بالا درباره آثار آب برنج زیاد نیستند. برای اثبات اینکه آب برنج دارای فواید قابل توجهی است، دانشمندان نیازمند انجام مطالعات بیشتر در مقیاس بزرگ‌ترند.

 

آنتی‌اکسیدان‌ها

برنج حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند اینوزیتول است. آنتی‌اکسیدان‌ها به مبارزه با آثار رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های ناپایداری که به سلول‌های سالم بدن آسیب می‌رسانند، کمک می‌کنند. شرکت‌ها اغلب آنتی‌اکسیدان‌ها را به محصولات مراقبت از پوست اضافه می‌کنند.

مطالعه‌ای کوچک در سال ۲۰۱۸ با حضور ۱۲ شرکت‌کننده آثار ژل آب برنج روی پوست را برای ۲۸ روز آزمایش کرد. پژوهشگران دریافتند که برنج دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی مشابه با اسید اسکوربیک یا ویتامین C بوده است.

 

کاهش پیری پوست

شواهد محدودی درباره اینکه آب برنج ممکن است سرعت پیری پوست را کاهشد دهد، وجود دارند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد که آب برنج فعالیت الاستاز (Elastase) – آنزیمی که در پیری پوست نقش دارد – را کاهش می‌دهد. این نشان می‌دهد که آب برنج ممکن است از پتانسیل کاهش تشکیل چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست برخوردار باشد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۱ نشان داد که اینوزیتول ممکن است به بهبود چین و چروک‌های موجود روی پوست کمک کند. پژوهشگران طی هفت هفته مرطوب‌کننده ۱-۲ درصد اینوزیتول را روی زنان شرکت‌کننده که در سنین مختلف قرار داشتند، آزمایش کردند.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

در پایان مطالعه، پژوهشگران تخمین زدند که اینوزیتول اندازه چین و چروک‌ها را به میزان ۱۲.۴ درصد کاهش داده و قابلیت کشسانی پوست را به میزان ۱۷ درصد افزایش داده است.

ذکر این نکته اهمیت دارد که هر دو مطالعه در مقیاس کوچک بوده و مورد دوم به طور خاص از آب برنج برای آزمایش استفاده نشده بود.

 

کاهش تحریک پوست

در سال ۲۰۰۲، پژوهشگران آثار استحمام در آب حاوی نشاسته برنج را روی دو گروه آزمایش کردند. یک گروه افراد مبتلا به اگزما آتوپیک و گروه دیگر افرادی بودند که پوست آن‌ها با سدیم لوریل سولفات (SLS) تحریک شده بود.

پژوهشگران دریافتند که توانایی بهبودی پوست برای افراد گروهی که پوست آن‌ها تحریک شده بود به میزان ۲۰ درصد افزایش داشت. این افراد دو بار در روز برای ۱۵ دقیقه در ترکیب نشاسته برنج استحمام می‌کردند.

همچنین این روش به بهبود سد پوستی در افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک کمک کرد.

 

درمان شوره سر

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که آب برنج تخمیرشده ممکن است رشد برخی انواع قارچ را مهار کند.

مطالعه‌ای آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که آب برنج یک‌روزه حاوی باکتری باسیلوس سرئوس است که آنتی‌بیوتیک‌های زویترمایسین A و کانوزامین را تولید می‌کند. این مواد آنتی‌بیوتیک می‌توانند رشد مالاسزیا فورفور که در بروز شوره سر نقش دارد را مهار کنند.

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

 

اما این یک مطالعه آزمایشگاهی بوده و لزوما ثابت نمی‌کند که آب برنج تخمیرشده درمان موثری برای شوره سر در انسان‌هاست.

دانشمندان به انجام پژوهش‌های بیشتر برای تایید اینکه آب برنج می‌تواند تحت شرایط عادی به درمان شوره سر انسان کمک کند، نیاز دارند.

 

طرز تهیه آب برنج

روش‌های مختلفی برای تهیه آب برنج وجود دارند:

خیساندن: شما می‌توانید یک و نیم فنجان برنج خام را برای ۳۰ دقیقه در دو تا سه فنجان آب خیس کنید.

جوشاندن: شما می‌توانید برنج را با جوشاندن آن در دو برابر مقدار آبی که به طور عادی برای پخت و پز استفاده می‌کنید، بپزید. پس از پایان کار، آب برنج را از صافی عبور داده و در یک کاسه یا بطری تمیز بریزید و بلافاصله استفاده کنید. باقیمانده آب برنج را می‌توانید در یک ظرف تمیز در یخچال نگهداری کنید.

برای آماده‌کردن آب برنج تخمیرشده از روش خیساندن استفاده کنید و پیش از اینکه آن را در یخچال قرار دهید، اجازه دهید آب برنج برای یک تا دو روز در دمای اتاق باقی بماند.

 

نحوه استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست

روش‌های مختلفی برای استفاده از آب برنج به منظور مراقبت از پوست وجود دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– شست‌وشوی صورت با استفاده از آب برنج

– استفاده از آب برنج به عنوان یک تونر پس از پاکسازی

– اسپری‌کردن آب برنج روی صورت

– استفاده از آب برنج هنگام استحمام

– استفاده از آب برنج برای خیساندن پا‌ها

برخی افراد از آب برنج به عنوان یک نرم‌کننده یا روش درمانی برای مو استفاده می‌کنند.

 

 

(برای خرید محصول بر روی برنج سفید کلیک کنید)

***

(کاربر گرامی سفارشات خود را درب منزل تحویل بگیرید)

*با تشکر لاهیج برن*

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *